Chessdom: Г-н Данаилов, наскоро в интервю за германски блог Вишванатан Ананд обяви, че освен на всички познатите му секунданти (Нилсен, Касимджанов, Войташек и Гангули) той е ползвал помощта на Каспаров, Крамник и Карлсен за мача в София. Изненада ли ви това?
Данаилов: Да ви кажа честно, не много. Познавам добре Каспаров и тоалетния шампион от Елиста, те и двамата са доста старомодни. Което ме е изненада е, че въпреки помощта им, ние бяхме с класи над тях в дебюта. Само в две партии те показаха солидни идеи – 4тата (с белите) и 12тата (с черните) когато бързо изравниха позицията. Във всички останали доминирахме ние. И мога да ви кажа повече – никога не бих заменил Иван Чепаринов за всичките помощници на Ананд взети заедно. Чепаринов е много по добър и кретивен в дебюта от Каспаров, Карлсен и който и да е от тях.
Chessdom: С оглед на това, как приемате крайния резултат?
Данаилов: Аз съм горд от Топалов и нашия отбор. Топалов игра великолепно, борбен и креативен шахмат под големия психологически натиск на очаквана победа на родна земя. Аз съм горд и от нашите треньори, които свършиха перфектна работа – Иван Чепаринов, Ервин Л’Ами, Ян Смитс и Жири Дуфек. Гордея се и с цялата организация, нашата федерация даде перфектен пример как се организира световно първенство по шахмат. ПиАра и имиджа за България в световен мащаб беше изключително позитивен, рекламата, която получи нашата страна е неоценима. Искам още веднъж да благодаря на Премиера Бойко Борисов, който имаше решаваща заслуга за провеждането на мача.
Топалов загуби, това е спорт и всичко може да се случи. Но този мач беше най-вълнуващия, чисто шахматно, в последните 20 години. Например в Бон миналата година интригата беше загубена след шестата партия. А в София Топалов атакуваше непрекъснато, създаваше и твореше на шахматната дъска,. Ананд само се защитаваше, великолепна защита между другото, но феновете на шахмата очакват повече от един световен шампион.
Chessdom: Разкажете повече за супер компютъра Blue Gene, чиято мощ от 8192 процесора използвахте?
Данаилов: За Blue Gene мога само да кажа, че всичко е въпрос на пари. Ние инвестирахме големи суми в подготовката, не искам да споменавам точната сума, за да не им стане лошо на някои хора. При всички положения екипът на Ананд можеше да направи същото, с финанси винаги се постига силна подготовка. Ние сме доволни от работата със суперкомпютъра и се надявам сътрудничеството ни с IBM да бъде дълго и все така успешно.
Chessdom: Нека поговорим за слуховете, вярно ли е, че Ананд е получил допълнителни 300 000 евро само за да играе в София?
Данаилов: Донякъде да, Ананд и екипът му поискаха 300 000 евро. Но след продължителни преговори получиха от ФИДЕ само 100 000 като допълнение към наградния фонд. И все още някои хора се опитват да изкарат Ананд като бедната жертва, може би е жертва, но не чак толкова бедна…
Chessdom: Да сменим темата, изборите за президент на Европейската шахматна федерация са тази есен, вече има четирима кандидати, вие сте един от тях. Как ще коментирате най-новия кандидат Роберт Фон Вайцзекер – син на бившия президент на Германия и настоящ президентът на Германската шахматна федерация, подкрепян от Каспаров и Карпов?
Данаилов: Фактът че има четирима кандидати означава, че позицията Президент на Европейската шахматна федерация е важна за много хора. Не искам да коментирам моите опоненти, искам да говоря с фактите. Само през последните пет години съм донесъл спонсорство на шахмата над 10 милиона евро – турнирите Мтел Мастърс (България), Нанджинг (Китай), Билбао (Испания), сериите от Големия Шлем, Световното първенство на ФИДЕ в Мексико 2007, мача на претендентите Топалов – Камски и Световното през 2010 Топалов – Ананд. Това е реалноста, независимо дали на някои хора им харесва или не.
Chessdom: Може ли да споделите някои новини около кандидатурата си, имената на екипа?
Данаилов: Бъдете търпеливи, скоро ще обявя това, както и много интересни новини. Следете развоя на кампанията на официалния ми сайт www.danailov-for-president.com
Още шах статии:
















